ابتدا به این موضوع بپردازیم که آنالیز بدن چیست و چه اهمیتی دارد؟
ترکیب فیزیکی بدن کاملا مرتبط با سلامتی است. یک تعادل نرمال از چربی بدن، سلامتی و طول عمر بالاتر را به دنبال خواهد داشت. اضافه وزن و چربی مازاد می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی و دیابت را به شدت افزایش دهد. آنالیز بدن وضعیت ترکیب بدن و تعادل آن را مشخص می کنند. نتایج حاصل از آنالیز بدن، اندازه گیری های دقیق، به حل و پیشگیری از مشکلات اضافه وزن و یا ترکیب فیزیکی نامناسب کمک می کند.

شکل بدن شما نشان می تواند نشان دهنده سلامت شما باشد. اگرچه باید توجه داشت که هرکس با هر سایز و فرم بدن می تواند در سلامت  باشد و بالعکس.

اندازه گیری های بدن و معیارهای تناسب اندام

مشخصه BMI یکی از ابزارهایی است که متخصصین برای بررسی بدن استفاده می کنند. BMI عددی است که بر طبق وزن و قد محاسبه می گردد. از مقایسه نتیجه آن با محدوده های مشخص شده کمبود وزن، اضافه وزن، چاقی مفرط و یا متعادل بودن تعیین می گردد.
اما این ابزار به شما نمی گوید در کدام ناحیه از بدنتان چربی دارید و همچنین مقدار آن را اندازه گیری نمی کند.

راههای سنتی متعددی برای محاسبه آناتومی بدن و ارزیابی آن وجود دارد. بعنوان مثال نسبت WHR که نسبت دور کمر به دور مفصل ران است. در این روش با توجه به عدد بدست آمده از تقسیم باریک ترین قسمت دور کمر به بزرگترین انداز دور ران، شکل بدن را محاسبه می کنند. از نتایج آن وضعیت سلامتی را تعیین می کنند. اما اندازه گیری همیشه با خطا همراه خواهد بود.

مسلما هیچ کدام از این روش های سنتی دقت کافی را دارا نبوده و کارامد نخواهند بود.

تناسب اندام با اسکن سه بعدی

شکل بدن و احتمال ابتلا به بیماری

اضافه وزن می تواند دلایل متعددی داشته باشد از جمله ژنتیک ، تاثیرات هورمونی و سبک زندگی که انتخاب کرده اید مانند رژیم و برنامه غذایی، تمرین ها و میزان استرسی که دارید. با بررسی فرم بدن می توان سبک زندگی و بیماری هایی که امکان ابتلا به آنها وجود دارد را حدس زد.
به عنوان مثال اگر بالاتنه چاق تری از پاها داشته باشید و بیشتر وزن شما در ناحیه شکم و مفاصل ران باشد، که به آن اصطلاحا فرم سیبی می گویند. برای هردو جنس زن و مرد این فرم بدن نشان دهنده استرس بالا، رژیم غذایی ضعیف و تحرک فیزیکی پایین است. در صورت رشد مقدار چربی خطر ابتلا به سرطان سینه و گشادگی روده را افزایش می دهد.

و یا اگر شکل بدن شما اصطلاحا مثلث وارونه باشد، یعنی دارای شانه های پهن و کمر باریک باشید. افراد با این فرم بدن دارای نسبت زیادی عضله و متابولیسم بالا هستند، در نتیجه چربی سوزی بالایی دارند و راحت تر وزن کم می کنند. این شکل بدنی مورد پسند بسیاری از مردم است. اگرچه این افراد با خوردن مقدار زیاد چربی احتمال بالاتری در ابتلا به بیماری قلبی دارند. علاوه براین بیماری پوکی استخوان نیز این افراد را تهدید می کند. توصیه می شود افراد با شکل بدنی مثلث وارونه مقدار زیادی پروتئین مصرف کنند تا خطرات بیماری را از خود دور کنند.

ورزش و تمرین های تناسب اندام

بر ما ثابت شده است که ورزش برای حفظ و بهبود سلامتی بسیار کمک کننده است. با این حال تحقیقات نشان می دهد که مقدار زیاد آن و یا ورزش نامناسب ممکن است به سلامتی انسان آسیب برساند. برای حفظ سلامتی لازم است تا میزان مناسبی تمرین مطابق شرایط فیزیکی و سابقه ورزشی انجام شود.

برای تعریف برنامه و تمرین ها نیاز به آگاهی از وضعیت بدن می باشد. برای هر شخص بایستی این برنامه ها منحصر به فرد باشد. مقدار زمان ورزش در هفته و تعیین نوع آن به این منظور که کدام ناحیه از بدن نیاز به انجام چه نوع ورزشی دارد، می تواند بر اساس نتایج آنالیز بدن به دست آید.

 استفاده از تکنولوژی های جدید برای آنالیز بدن

تکنولوژی اسکن سه بعدی بدن در حال توسعه و گسترش است. این تکنولوژی اطلاعات بسیاری در رابطه با ساختار آناتومی بدن در اختیار ما قرار می دهد. در مقایسه با روش های قدیمی، اسکن سه بعدی توسط اندازه گیری دیجیتال در مسائل مربوط به سلامتی و فیزیک بدن کاملا کارساز است.

نتایج آنالیزهای حاصل از اسکن سه بعدی، ما را در تنظیم برنامه شخصی و متناسب تمرینی و رژیم کمک و راهنمایی می کند. از آنجا که اندازه گیری با اسکنر سه بعدی دقت بسیار بالایی دارد نتایج به دست آمده از آن مطمئن و قابل اعتماد است.

اسکنرهای سه بعدی در زمانی کمتر از یک دقیقه میزان بسیار زیادی اندازه گیری با دقت فوق العاده بالا انجام می دهند. این اسکن ها مدل سه بعدی بدن شما را می سازند. به این صورت می توانید اندازه های دقیق کمر، ساقها، مچ، بالاتنه و هر قسمتی از بدن را که بخواهید با خطای کمتر از یک درصد به دست آورید. گزارش و نتایج نیز سریعا پس از اتمام اسکن در دسترس خواهد بود.