برگزاري نمايشگاه ايران‌ هلث، فرصتي مغتنم براي مبادلات علمي و فناوري حوزه تجهيزات پزشکي تهران در خردادماه امسال، شاهد رويدادي بزرگ در صنعت سلامت است.

برگزاري نمايشگاه ايران‌ هلث – نمايشگاه بين‌المللي تهران، طي روزهاي سوم تا ششم خرداد ماه، ميزبان رويدادي بزرگ در زمينه عرصه دستاوردهاي تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي، آزمايشگاهي، دارويي و خدمات سلامت است. نمايشگاهي که به لحاظ حجم قابل توجه شرکت‌هاي مدعو، يکي از معتبرترين نمايشگاه‌ها در سطح ایران است.

 

کاور نمایشگاه ایران هلث

نمايشگاه ايران‌هلث، درست در زماني برگزار مي‌شود که جهان آرام آرام در حال آغاز کردن دوران آرامش پس از پاندمي کروناست. دوراني تلخ که با همکاري کادرهاي درمان سراسر جهان، در حال محو کامل است.

فرصتي که بيست و سومين نمايشگاه دستاوردهاي مدرن صنعت سلامت، در اختيار دست‌اندرکاران صنعت سلامت و پزشکي کشور قرار مي‌دهد، فرصتي مغتنم در شناخت ابعاد گوناگون اين صنعت و استفاده‌هاي بهينه در تبادل اطلاعات است، يعني همان سويه‌اي که بايد از سوي وزارت درمان و آموزش پزشکي، به فال نيک گرفته شده و همه گونه حمايت هاي لازم از فعالان اين صنعت صورت گيرد تا به تدريج به مرزهاي شکوفايي و خودکفايي در اين زمينه نزديک شويم.

تا آنجا که مي‌دانيم، کشورهايي پيشرو در توليد اين گونه تجهيزات، با ارائه آخرين دستاوردهاي خود، در اين نمايشگاه حاضر هستند و بر همين اساس انتظار مي‌رود که مسئولان حوزه سلامت، عمده توجه خود را به کسب دانش از متخصصان اقصي‌ نقاط جهان معطوف کنند و تلاش براي بومي سازي دانش نوين جهاني در مرکز توجه قرار داشته باشد.

چند سال پيش، رهبران سياسي کشورهاي اتحاديه اروپا، ضمن برگزاري نشست‌هايي متعدد با دست‌اندرکاران حوزه سلامت کشورهاي خود به اين نتيجه رسيدند که به دلايل گوناگون، خودکفايي کامل هر کشور در امر تهيه همه تجهيزات لازم، کاري بسيار هزينه‌بر و پيچيده خواهد بود و بر همين اساس، کشورهاي مختلف بايد تعامل و همکاري خود با يکديگر را به شکلي فراتر از گذشته تقويت کنند.

به نظر مي‌رسد که نگاه کارشناسان زبده کشور در زمينه برگزاري نمايشگاه تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي، آزمايشگاهي، دارويي و خدمات سلامت، علاوه بر رشد و توسعه اين صنعت، شامل نگاهي جهان‌شمول نيز هست و بر همين اساس، نمايشگاه فوق را به منزله کليدخوردن پيوند انتقال دانش في‌مابين کشورهاي صاحب تکنولوژي ارزيابي کرده‌اند.

با توجه به حضور چند کشور اروپايي در اين نمايشگاه، آنچه بيش از موارد ديگر، لازم به نظر مي‌آيد، انتقال دانش داخلي به آنها و کسب تجربيات در زمينه چگونگي موفقيت در حرکتي چون بسيج سرمايه‌گذاري عمومي در سيستم‌ مراقبت‌هاي بهداشتي است. حرکتي موثر که از سوي دست‌اندرکاران توليد تجهيزات پزشکي در اروپا آغاز شد و با پشتيباني و راي قاطع نمايندگان پارلماني کشورهاي عضو، جنبه کاربردي پيدا کرد و هم‌اکنون به عنوان يک الگو در جهان شناخته مي‌شود.

اشاره به اين موضوع ضروري است که تبادل اطلاعات در امر توليد تجهيزات پزشکي در کشور، پيش از اين در قالب همکاري با کشورهايي چون عراق، سوئد، چک و بلاروس آغاز شده و نتايجي درخشان نيز در پي داشته است. از سوي ديگر کشور پاکستان هم از آن جمله کشورهايي است که شانس استفاده از دانش متخصصان ايراني را در قالب راه‌اندازي واحد توليد بعضي از تجهيزات و آموزش‌پذيري در زمينه تربيت نيروي انساني داشته است.

مسيري که اميد است بتوانيم با برگزاري نمايشگاه (نمايشگاه ايران‌ هلث) تجهيزات پزشکي، دندانپزشکي، آزمايشگاهي، دارويي و خدمات سلامت، افق‌هاي تازه آن را نيز کشف کنيم.

يکي از موارد اميدوار کننده در زمينه انتقال دانش به ديگران و بالعکس اين است که مسئولان ارشد حوزه پزشکي، سلامت و درمان، در حد مسئوليت‌هاي وزارتي در چند دولت مختلف، همواره نيازهاي کشور مبني بر داد و ستد علمي در زمينه توليد در صنعت تجهيزات پزشکي با ديگر کشورها را مورد تاکيد قرار داده‌اند و بر همين اساس مي‌توان گفت که بدون شک، همکاري‌هايي در اين نمايشگاه صورت خواهد گرفت که سنگ بناي مناسباتي از اين دست خواهد بود.

منبع: http://iranhealthexhibition.ir

© تمامی حق و حقوق محفوظ می باشد - وبسایت شرکت دانش بنیان آنیا   | powered by patravision